För andra året i rad tog Birgitta C initiativet till en promenad på Djurgården i Prinsessan Estelles skulpturpark. Parken har fått ett nytt konstverk i juni i år, det sjätte i ordningen, ”Museum” av Monika Sosnowska från Polen. Konstnären är känd för sina arkitektoniska skulpturer och i den här skulpturen möts historia och samtid, sade Prins Daniel i sitt invigningstal. Konstverket består delvis av marmor som kung Karl XIV Johan beställde till ett konstmuseum han tänkte uppföra i parken Rosendal. Museet blev aldrig byggt men marmorn har bevarats. Och genom att återanvända en del av den tillsamman med betong, har Monika Sosnowska skapat sitt konstverk som nu står på den plats där Karl XIV Johans museum var tänkt att ligga.

Prinsessan Estelles Kulturstiftelse grundades 2019 på initiativ av Kronprinsessparet och tillsammans med Kungl. Djurgårdsförvaltningen. Med stiftelsen vill kronprinsessparet framhålla konsten och kulturens betydelse för ett öppet och modernt samhälle. Parken är öppen för alla året runt, dygnet runt. På sommaren ges en gratis guidning per dag, men kan man inte passa den så finns det en QR-kod vid varje skulptur som leder till en audioguide där konstnären själv berättar om sitt verk.

Birgitta hade hämtat små informationsböcker om varje konstverk i informationskiosken vid Djurgårdsbron och läste för oss om de olika verken, vilket var mycket givande. Tyvärr var kartan hon fått över skulpturparken otydlig och trots förenade krafter var det svårt att veta hur man skulle gå. Men Rosendals trädgård och kafé hittade vi förstås.

Text: Gunvor Vretblad Foto: Birgitta Collin