Hösten hade redan börjat måla med höstfärgerna i buskar och träd när vi, 12 jarlabankare, i slutet av september äntrade en charterbuss för en tre timmars tur i det nya Stockholm med tyngdpunkten lagd på områden i den södra delen. Första biten av färden gick genom nordvästra Kungsholmen med Lindhagensplan och fortsatte sedan mot Gröndal och Liljeholmen med nya boendemiljöer. Årsta, Hammarby Sjöstad, Hammarbyhöjden, Björkhagen och Kvarnholmen blev de avslutande delarna av resan.
Omfattande förändringar har skett i staden – industriområden har etablerat sig på annat håll och istället har där blivit bostadsområden. Man har byggt högt och lågt, med eller utan balkonger. Hus i pastell eller med svarta fasader. Höghus eller radhus… När de inflyttade familjerna skaffat barn har man byggt skolor, när barnen sinat har man byggt om skolorna till lägenheter och sedan åter satsa på skolor när barnkullarna vuxit.
Det största området i söderort där nya kvarter, skolor och skyskrapor vuxit fram är Slakthusområdet där den gamla industriella stadsdelen förvandlats till en knutpunkt med bostadshus, kontor och skolor. Om några år även en ny tunnelbanestation som kommer att ersätta Globen och Enskede gård.
Text och foto: Bodil Svensson





